Krtečci

Ivana Čadková
Yvonne Štefanová

CHARAKTERISTIKA TŘÍDY

Třída Krtečků je heterogenní a v roce 2022/23 je zapsáno celkem 22 dětí, z toho 15 dívek a 7 chlapců z pravidla od 3 do 5-ti let. Pedagogickou činnost zajišťují dvě paní učitelky – Ivana Čadková a Yvonne Štefanová

Hlavním cílem pro děti je zde postupná adaptace na prostředí mateřské školy, nové lidi, se kterými přicházejí do styku, postupné zvykání si na kolektiv vrstevníků. Základem je vytvořit pro děti příjemné a pozitivní prostředí, aby k nám děti do školky chodily rády. Mezi hlavní úkoly po zvládnutí adaptace na nové prostředí patří postupné zvládání sebeobsluhy, hygienických návyků, respektování zásad společného soužití s ostatními dětmi. Náš školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání se jmenuje „Se zvířátky v Podlesí, za každého počasí, hrajeme si spolu rádi, protože jsme kamarádi“.

Ve třídě Krtečků máme vytvořená třídní pravidla, která si na začátku školního roku přečteme, vysvětlíme a postupně se s dětmi pravidla učíme respektovat a dodržovat.

Postupně, podle individuálních schopností i věku, se děti seznamují se základy různých technik kreslení a malování i jiných výtvarných činností, hudbou, zpěvem s doprovodem na hudební nástroje, novými pohybovými dovednostmi, základy mnoha sportů v budoucnu, novými básničkami, písničkami, pohádkami, možnostmi jejich ztvárnění a reprodukce, různými hrami pohybovými, didaktickými i smyslovými a se spoustou dalších věcí a dovedností. Nezapomínáme na logopedickou prevenci, na zdokonalování komunikačních a řečových schopností, na vytváření a upevňování klíčových kompetencí pro další život dětí, jehož součástí je i další vzdělávání. Pedagogická činnost se odvíjí od ŠVP PV s názvem „Se zvířátky v Podlesí, za každého počasí, hrajeme si spolu rádi, protože jsme kamarádi“, který vychází z požadavků RVP PV.

TŘÍDNÍ ZVYKLOSTI

Při příchodu a odchodu dětí se vítáme/loučíme podáním ruku se slovy „Dobrý den/na shledanou a očním kontaktem.

Každý den před svačinou máme s dětmi „přivítací kruh“ s básničkou:

„Dobrý den, dobrý den, dneska máme hezký den. Ruce máme na tleskání a nožičky na dupání. Dobrý den, dobrý den, dneska zlobit nebudem.“

Zde se s dětmi pozdravíme, řekneme si, jaký máme dnes den, jaké je dnes počasí a vylosujeme službu dne. Služba kontroluje úklid třídy a šatny, utírá stolečky po obědě a chodí první na svačinu, vycházky a oběd. Na signál zvonečku děti uklízí hernu. Na svolávání dětí do kruhu máme písničku „Děti, děti, uděláme kolečko, děti, děti, uděláme kruh“.

S dětmi máme nastavená pravidla, která respektujeme a pravidelně si je opakujeme.

VĚCNÉ PODMÍNKY

Ve třídě máme hernu pokrytou novým kobercem, kde mají děti možnost si hrát. Je zde dostatek didaktických her, hraček a pomůcek. Kolem herny jsou skříňky a různé boxy s dětskými hračkami. Dále jsou v herně vytvořeny koutky pro děti, které rozvíjejí jejich tvůrčí fantazii. Hračky a dětské hry jsou přizpůsobeny věku dětí. Hračky jsou dětem co nejvíce dostupné, aby si děti mohly vše samostatně brát i uklízet. Prostorové uspořádání vyhovuje skupinovým i individuálním činnostem dětí.

Dále pak máme ve třídě společný prostor s pěti stolečky, který slouží na svačiny, řízené i volné činnosti. U stolečků mohou děti tvořit či kreslit nebo hrát stolní hry. Stoly i židle jsou ergonomické pro děti. Na přilehlé skříňce je po celý den k dispozici termoska s vodou, kterou si děti můžou dle potřeby nalít do svého hrnečku označeného značkou dítěte. Na oběd děti přecházejí po dlouhé chodbě do jídelny, kde jim paní kuchařka vydává jídlo přes okénko. Druhá herna slouží pro tělesnou chvilku a spánek. Tento prostor je vybavený úložným prostorem pro ukládání matrací, ložního prádla a pyžamek dětí. Každá matrace je označena značkou dítěte, dále jsou zde pomůcky pro tělesnou chvilku, žebřiny a klávesy. Další, velmi oblíbená místnost, je hrací koutek, který děti využívají nejen k hraní, ale také k relaxaci a prohlížení knížek.

Třída má také svou dostatečně prostorou šatnu, jejíž součástí jsou lavice s věšáky a přihrádkami na další oblečení. U vstupu je prostor určený k přezouvání dětí, k němuž slouží dvě lavice pro pohodlné zouvání i obouvání dětí a botníky na bačkorky a holínky. Sociální zařízení je se třídou spojeno chodbou, vybaveno je šesti umyvadly a šesti dětskými toaletami, které jsou rozděleny na dívčí a klučičí. V koupelně a na chodbě jsou věšáky na ručníky pro děti s odkládací přihrádkou na hřeben.

ikona souboruTřídní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání 2022 - 2023.pdf

Týdenní vzdělávací plány

2022/2023